Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Termosnímky - hlavní problémy při měření a letošní nejčastější zjištěné nedostatky

O tom, že termosnímkování stále představuje velmi efektivní nástroj pro nedestruktivní diagnostiku budov, jsem napsal již opravdu hodně článků. Proto věřím, že jeho výrazný přínos již tak není třeba opět zmiňovat.

Po letošní termosnímkovací sezoně, která pomalu končí, a která byla opravdu velmi specifická, bych vás chtěl seznámit s největšími překážkami a problémy v teto technologické oblasti.

Dá se říci, že hlavním problémem je počasí, respektive vhodné počasí.

Pro realizaci měření je nutné aby:

  • Rozdíl vnitřní a vnější teploty byl alespoň 15 °C. S klesajícím rozdílem klesá průkaznost a narůstá obtížnost vyhodnocení.
  • Okolní teplota teplota by neměla přesahovat 6°C a to zejména pro dodržení předcházejícího požadavku.
  • Nesmí silně foukat. Vítr ochlazuje měřený objekt a tím relativně zvyšuje tepelnou kvalitu měřeného objektu, zejména obvodového pláště.
  • Nesmí pršet a sněžit z důvodu dobrého proostření.
  • Na měřené  místo nesmí svítit slunce. Energie ze slunce toto místo zahřívá a tak není měřen přechod tepla, ale dopadající energie.
  • Jasná obloha při nočních měřeních se svoji výrazně nízkou teplotou (cca - 50 až 60°C) zrcadlí zejména ve vyšších patrech a tím opět dochází k jistému zkreslení, které je nutné v průběhu vyhodnocování eliminovat.

Jak vypadá ideální počasí pro měření?

Je to zatažená obloha, vítr do 3 m/s, okolní teplota pod 6 °C, nejsou žádné srážky a ani silná mlha. Pokud se podíváme na průběh letošních zimních měsíců, vidíme, že dnů pro optimální měření bylo minimum.

Pokud se ohlédnu několik let zpět, bohužel musím konstatovat, že vhodných dnů pro měření ubývá.

Zájem o měření roste a tak s přihlédnutím k vývoji počasí, musím všem, kteří mají zájem o měření od nás, doporučit aby měření pro příští sezonu objednali co nejdříve. My vývoj počasí v této oblasti neustále monitorujeme a s předstihem vás budeme informovat o nejvhodnějším termínu.

Nejčastější vady, které jsme v letošním roce zjstili

V této oblasti jednoznačně vítězí úniky tepla v oblasti oken a to zejména v místech kontaktu křídla a rámu okna. Proč tomu tak je nebudu rozebírat. Tuto problematiku detailně popisuje článek Aby nám do bytu netáhlo.

Často se setkáváme s problematikou "nezateplených soklů" a bohužel opět se začínají objevovat nedostatky související se zateplením obvodového pláště a to zejména u budov, které byly postaveny před cca 5ti až 10ti lety a pro zvýšení tepelného odporu nebyly použity klasické zateplovací systémy, ale různé thermo omítky.

S rostoucími cenami za energie opět roste zájem o snižování energetické náročnosti budovy. Zde stále Infračervená termografie - termosnímkování, představuje efektivní technologii, která rychle a relativně levně může pomoci. V případě zájmu o termosnímkování, mě kontaktujte. Nečekejte, neb již nyní se nám kalendář pro příští měřící sezonu plní.

Petr Němec
petr.nemec/zavináč/pronasdum.cz
www.pronasdum.cz